Mamak Belediyesi Ana Sayfa
Ana SayfaBize Ulaşın Bilgi Edinme HakkıRss Facebook Twitter
Mamak Belediye Konservatuvarı

MAMAK BELEDİYE KONSERVATUVARI


    

MAMAK BELEDİYE KONSERVATUVARI KAYIT - KABUL ESASLARI:

Konservatuvarımız Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Halk Oyunları ve Tiyatro olarak dört bölümden oluşur. Anlaşılabilir, öğrenilebilir metotlarla bu alanlarda temel eğitim vermek,  üstün yetenekli gençlerimizi tespit ederek bilinçli ve ciddi bir eğitim süreci neticesinde, tam donanımlı bir şekilde yetişmelerini sağlayıp ülkemizin kültür-sanat hayatına yeni değerler kazandırmak amaçlı kurulmuştur.

Öğretim süresi 2 yıldır. Bir öğretim yılı 2 değerlendirme dönemine ayrılır. Dersler hafta içi her gün 18.30- 20.30 saatleri arasında verilmektedir.

                                                      KONSERVATUVAR BÖLÜMLERİ

TÜRK HALK MÜZİĞİ BÖLÜMÜ:

Bölüm Başkanı: Adnan ŞAHİN

Yerel nitelikli bir müzik türü olan Türk Halk Müziği yörelere göre farklı nitelikler göstermektedir. Türk Halk Müziği’ni zengin kılan en önemli özelliği üslup ya da tavır özelliğidir. Bu müziğin ezgileri sözsüz ve sözlü olmak üzere ikiye ayrılır. Ezgileri yapı bakımından ise uzun hava ve kırık hava şeklinde bölünmektedir. Konservatuvarımızda bu alanda iki yıl süresince solfej, bona, repertuar ve saz dersleri verilmektedir.


TÜRK SANAT MÜZİĞİ BÖLÜMÜ:

Bölüm Başkanı: Kültür Bakanlığı Sanatçısı Ali TOPRAK

Türk Sanat Müziği, tek sesli bir müziktir ve yüzlerce makamı bulunmaktadır. Hicaz, nihavent, hüseyni, kürdi, rast, karcığar, uşşak bu makamlardan bazılarıdır. Konservatuvarımızda bu alanda iki yıl süresince nota, şan, repertuar ve enstrüman dersleri verilmektedir.


HALK OYUNLARI BÖLÜMÜ:

Bölüm Başkanı:  Yaşettin KONAK

Halk oyunları, duygu ve düşüncenin hareketle ifadesidir. Yurdumuzun değişik yörelerinde yaşayan insanların örf adet ve geleneklerini karakterlerini duygu ve düşüncelerini inanışlarını ifade edişlerini anlatan toplumsal olaylar kavga, aşk, savaş, sevgi gibi konuları içeren oyunlar bütün bölgelerde oynanmaktadır. Konservatuvarımızda bu alanda iki yıl süresince yöre öğretimi, halk bilgisi, müzik bilgisi, ritim kondüksiyon ritim antreman ve sağlık bilgisi dersleri verilmektedir.


TİYATRO BÖLÜMÜ:

Bölüm Başkanı: Kenan OLPAK

Tiyatro, dram sanatının yönetmen, oyuncu, tasarım sanatçıları, uygulamacılar, uzmanlar ve seyircinin etkileşimiyle ortaklaşa üretilmesidir. Bir öyküyü sahne olarak ayrılmış bir yerde oyuncuların söz ve hareketleriyle canlandırma sanatıdır. Konservatuvarımızda bu alanda iki yıl süresince diksiyon, oyunculuk, tiyatro tarihi, sahne bilgisi, şan, metin inceleme, doğaçlama dersleri verilmektedir.

Mamak Belediye Konservatuvarı’nda bölümlere sınavla öğrenci alınır. Sınav tarihi her dönem başı Yönetim Kurulu’nca belirlenir. Başvuru tarihi, sınav tarihi ve yeri her yıl Eylül ayı başında web sitemizde, yazılı-görsel medya organlarında ve basılı materyallerle (afiş, pankart v.d.) duyurulur.

Konservatuvarla ilgili  çeşitli teknik ve idari bilgiler ile sınav şeklini ihtiva eden broşür (müracaat için gerekli evraklar) öğrenci-kursiyer adaylarına verilmek üzere önceden hazırlanır.


KONSERVATUARA KABUL EDİLME ŞARTLARI :

a) En az lise ve dengi okul mezunu olup, 17-25 yaş arasında olmak,

b) Giriş sınavında başarılı olmak, (100 puan üzerinden en az 60 puan almak gerekir)

c)  Adayın fiziki ve estetik yapısının girdiği bölüme uygun olması,


BELEDİYE KONSERVATUVARI BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER:

2 Adet Resim

1 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Nüfus Cüzdanında, T.C. Kimlik Numarası yazılı olmalıdır)

1 Adet Konservatuvar Müracaat Formu (doldurularak Kurs Başvuru Servisimize başvuru yapılabilir.)

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Mamak Kültür Merkezi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Kurs Başvuru Servisi

Adres: Talat Paşa Bulv. No: 167 Cebeci

Tel: 320 20 53 – 320 20 79 – 320 45 39 / 4191.jpg Mesut AKGÜL
MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Başkan'ın MesajıFotoğraf Galerisi
Başkana Mesaj
İhaleler

Etkinlik Takvimi