Mamak Belediyesi Ana Sayfa
Ana SayfaBize Ulaşın Bilgi Edinme HakkıRss Facebook Twitter
Mamak Kültür Merkezi

  MAMAK KÜLTÜR MERKEZİ

“SANATSEVERSENİZ, MKM’DESİNİZ…”

    

    Musiki Muallim Mektebi (bugünkü adıyla Mamak Kültür Merkezi), Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile, orta dereceli okullara müzik öğretmeni yetiştirmek amacıyla 1 Eylül 1924 tarihinde kuruldu ve Cebeci’de bulunan üç kerpiç evden oluşan binada 1 Kasım 1924’te hizmete girdi.


      Okul binası, mimar Ernst Arnold Egli
 tarafından projelendirildi ve Başkent’teki rasyonel-modernist akımın en önemli sembollerinden birisi oldu. Bina, sadece eğitim kurumu olarak değil, aynı zamanda bir konser salonu ve fuayesini, idari ofisleri, sınıfları, yemekhaneyi, yurtları, çalışma ve okuma odalarını içeren bir kompleks olarak hizmet verdi. 1938’de Devlet Konservatuvarı olan bina, 1985 yılına kadar geçen süre içerisinde, ünleri ülke dışına taşan birçok sanatçı yetiştirdi.


     1985 yılında Devlet Konservatuvarı’nın yeni binasına taşınmasının ardından, tarihi yapı Mamak Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanılmaya başlandı. Binada, bu dönemde de belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirildi.


     2005 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan karşılıklı protokoller çerçevesinde, binayı eski kimliğine kavuşturmak için köklü bir restorasyon çalışması başlatılarak, yeniden yapılanmayla günün koşullarına hizmet edecek bir kültür tesisi oluşturuldu.


     Bugün artık Mamak Kültür Merkezi (MKM) adı altında THM, TSM, Tiyatro, Halk Oyunları Bölümleri ile Belediye Konservatuvarı olarak da hizmet vermeye başlanan binada ayrıca enstrüman ve meslek edindirme kursları veriliyor. MKM’de eğitim alan öğrencilerimiz, alanında uzman isimler yönetimindeki Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korolarımızda yer alıyor ve verdikleri konserlerle profesyonel sanat yaşamlarına da ilk adımlarını atmış oluyorlar. Öte yandan Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu, sahnelediği periyodik oyunlarla Mamaklılar’a ücretsiz tiyatro oyunu izleme keyfini yaşatıyor. 12 yöremize ait halk oyunlarını sergileyen Mamak Belediyesi Halk Oyunları Ekibimiz, Belediyemizi yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda başarıyla temsil ediyor.


     Mamak Kültür Merkezi bünyesinde çocuklarımızı geleceğe hazırlayan ve sayısı 12’yi bulan Bilgi Evleri ile kadınların sosyal ve ekonomik hayatın içinde aktif olmalarını amaçlayan Mamak Dayanışma Merkezi (MDM)de yer alıyor.


     Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları resmi sahneleri arasında bulunan tiyatro sahneleri, sergi ve konser salonları, bilgisayar donanımlı büyük bir kütüphanenin de yer aldığı Mamak Kültür Merkezi, sanatsever başkentlilerin uğrak noktalarından biri olarak, bu alandaki önemli bir boşluğu dolduruyor.

TİYATRO
GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ
Perde 1 Perde 2
1.jpg Mesut AKGÜL
MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Başkan'ın MesajıFotoğraf Galerisi
Başkana Mesaj
İhaleler

Etkinlik Takvimi