CANLI YAYIN

 444 0 149

Mamak Zamanın Sesine Kulak Verdi


Anadolu’nun yaklaşık 12 bin yıllık “Müzik Tarihi” Mamak’ta, Türkiye’nin ilk konservatuvarı Musiki Muallim Mektebi’nde Zamanın Tınıları etkinliğiyle seyirciyle buluştu.

Roma döneminden günümüze kadar gelen müziklerden oluşan "Zamanın Tınıları" etkinliği seyirciden tam not aldı. Musiki Muallim Mektebi’nde düzenlenen müzikal anlatım etkinliğini Oğuz Elbaş yazdı,  yönetmenliğini ise Bilgin Canaz yaptı. Roma çağından günümüze kadar olan “Anadolu Müzik Kültürü” nün anlatıldığı projede birçok farklı kültürün ortak paydası içinde yapılanan günümüz Türkiye’sine ait müzik kültürü ve dünya ile etkileşimi sanatçı Sonat Bağcan tarafından seslendirildi. Bağcan'ın solistliğindeki müzikli anlatımda, piyanoda Burçin Büke, kanunda Tahir Aydoğdu, lirde Çağatay Akyol, vurmalı çalgılarda Cemal Özkızıltaş yer aldı.

 "Doğu ve batı arasında kültürel köprü oluşturulması açısından önemli"

 Mamak Belediye Başkanı Murat Köse "Zamanın Tınıları etkinliği, temel olarak doğu ve batı arasında kültürel köprü oluşturulmasının yanında farklı kültürlerin de çok daha iyi anlaşılır olması açısından önem taşıyor. Bu anlamlı etkinliği Güzel Mamak'ımızda gerçekleştiren sanatçılarımıza çok teşekkür ediyoruz" dedi.
25 Mayıs 2023 13:41

Haber Fotoğrafları